Zámku hrozila zkáza, teď září barokní krásou

Zámku hrozila zkáza, teď září barokní krásou

Dostupné pouze v češtině.

23. 3. 2016; Mladá fronta DNES:

Do barokní podoby se po desítkách let chátrání vrátil zámek ve Svijanech. Lešení zmizelo a stavbaři se po roční kompletní opravě odstěhovali. Místo nich nastoupí muzejníci, kteří tu začnou pořádat expozice.

Svijanský zámek je zas jako nový. Rok na něm pracovali stavbaři, aby mu po dlouhých letech chátrání vrátili podobu z přelomu 17. a 18. století, kdy jej vlastnili Valdštejnové. Zatím je zámek prázdný. Během několika dní jej obsadí muzejníci a přemění jej na Krajinu doby bronzové. „Umístíme sem unikátní kolekce vykopávek z doby bronzové, které jsme před deseti lety objevili při průzkumu v Příšovicích u Turnova. Našli jsme tam největší pohřebiště v Čechách se sedmi stovkami nádob. Dramaturgii i podobu výstavy už máme hotovou. Pomáhal nám s ní známý architekt David Vávra,“ říká liberecký archeolog Petr Brestovanský. Instalace potrvá dva měsíce a zabere pět místností prvního patra zámku. Lidé tu najdou sakrální krajinu z doby bronzové, hroby staré tři tisíce let, rekonstruované krematorium a celý pohřební rituál, model vesnice i projekci, ve které se přenesou do doby prvního osídlení v krajině kolem Svijan. Z okna pak uvidí přímo na místa, kde se vzácné poklady našly. „Chceme navodit autentickou atmosféru, a tak si mohou osahat pohřební nádoby, jejichž repliky budou součástí výstavy nebo virtuálně navštívit vesnici z doby bronzové,“ dodal Brestovanský.

V přízemí se podívají do starého pivovaru, jehož součástí budou i kádě na pivní lázeň. Výstava v podzemí je zavede na tajemná místa v Libereckém kraji a ti nejodvážnější se mohou nechat vpustit tajnými dveřmi do zšeřelého sklepení a vydat se po stopách historie zámku a šlechtických rodů, kteří jej vlastnili nebo třeba za poklady alchymistů. „Připravili jsme pro ně speciální a dnes populární únikovou hru, kde budou plnit různé úkoly a pomocí nich se dostanou z podzemí ven,“ poznamenal Brestovanský.

Zdevastovaný zámek koupil v roce 2013 Pivovar Svijany a rozhodl se památku zachránit. Oprava měla přijít původně padesát milionů korun, z toho třicet přislíbily Norské fondy. Náklady ale vzrostly o deset milionů, protože stavební práce v kapli odkryly vzácné renesanční malby, které se majitel rozhodl také zrestaurovat ze svého. „Zámek jsme začali vyklízet v roce 2014,“ popisuje Vít Pražák, zámecký kastelán. „Trvalo to tři měsíce a vyvezli jsme dvacet velkokapacitních kontejnerů nepořádku. Vystěhovali jsme starožitný nábytek, který se sem po renovaci vrátí, stejně jako obrazy ze zámecké kaple. Sklepení bylo zavalené nepořádkem a zčásti zatopené podzemní vodou. Nahoře v podkroví jsme likvidovali kóje pro ubytování zaměstnanců pivovaru zavalené harampádím. Zámek jsme celý vyklidili pro stavbaře, jen v kapli zbyly lavice a oltář, se kterým se nedalo moc hýbat.“ Součástí zámecké prohlídky bude i původní rytířský sál ze 16. století, který majitelé v roce 1777 přestavěli na kapli. Z původního vybavení tu zůstal například dřevěný oltář sv. Petra a Pavla a malé varhany, které čeká rekonstrukce. „Oltář je ukázkou přeměny barokního stylu na rokoko, což je ojedinělá záležitost,“ doplňuje Pražák.

Jedinou ryze moderní záležitostí je prosklený výtah na čelní stěně zámku s venkovní stěnou ze speciálních rzí pokrytých desek. „Názory na to budou možná rozporné, ale museli jsme ho přistavět, aby byl zámek přístupný i vozíčkářům. Kdybychom ho vedli vnitřkem, sebrali bychom spoustu místa pro expozice,“ vysvětluje Brestovanský.

 
Památka pro lidi otevře už 25. června. Návštěvníci budou mít k dispozici i informační centrum s dětským koutkem v bývalé staré škole naproti zámku a zahradu, která je interaktivní částí archeologické výstavy. „Děti si tu například mohou vykopat kostru vepře ze 14. století, kdy zdejší tehdy ještě tvrz sloužila jako hospodářské zázemí pro mnichy z nedalekého kláštera v Mnichově Hradišti. Ti tu chovali prasata a od nich dostalo místo svůj název – Sviňany, později Svijany,“ vysvětlil Brestovanský.

Zámek Svijany

Z roku 1345 pochází první zpráva o Svijanech, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. V roce 1564 je ve Svijanech poprvé uváděn pivovar. O rok později získal ves Jaroslav z Vartemberka, který vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z popravených českých pánů na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří zde hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 ho vlastnili Rohanové. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 ho koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava.

Napište nám