Zámek ve Svijanech začne žít

Zámek ve Svijanech začne žít

Dostupné pouze v češtině.

1. 4. 2016; 5plus2:

Z letité ostudy se svijanská památka proměnila na chloubu okolí. Uvnitř se chystají výstavy a lákadla pro turisty.

Svijanský pivovar nechal postavit majitel panství a zdejšího zámku Jaroslav z Vartemberka v roce 1565 století, aby si vylepšil hospodářské skóre. Po téměř 450 letech majitelé Pivovaru Svijany koupili zámek, aby ho zachránili před zkázou. V jejich diářích svítí jasně datum 25. června 2016, to je den, kdy se zámek znovu otevře lidem a nabídne hned několik výstav. Ty do dnes již dokončeného zámku budou během následujících dvou měsíců instalovat muzejníci.

 
„Základem expozic bude v 1. patře archeologie doby bronzové. Unikátní nálezy pohřebiště starého tři tisíce let, které jsme před deseti lety objevili kousek odsud v Příšovicích na Cecilce,“ říká archeolog Petr Brestovanský z libereckého sdružení Archa13, které je partnerem sbírek. „S koncepcí pomáhal architekt David Vávra. Ten s námi spolupracoval například na tématu zajateckých táboru na Liberecku,“ upřesňuje Brestovanský. Expozice ve Svijanech vypráví příběh o tom, jak lidé v 10. století před Kristem žili a pohřbívali. „Instalujeme sem třeba krematorium z doby bronzové s jeho čtyřmi fázemi od hranice až po označený hrob. V rohu místnosti bude plátno, na kterém průmyslová kamera přenese návštěvníka přímo do vesnice z doby bronzové. Objevy se týkají i zámecké zahrady, která sama je vzácným archeologickým nalezištěm. „Vykopali jsme tu řadu nádob a střepů, zbytky sídel a také zachovanou bronzovou sponu. Narazili jsme na jámu, kam ve 14. a 15. století házeli kosti zvířat další místní obyvatelé -mniši z nedalekého kláštera v Mnichově Hradišti. Ti tu chovali vepře a podle toho místo dostalo název Sviňany, později Svijany,“ říká Brestovanský.

 
V přízemí se dostanou lidé do starého pivovaru. „Budou tu čtyři kádě, dřevěné lavice, stoly, korbele, historické obrázky ze Svijan, ze starého pivovaru, a kdo bude chtít, může si dát pivní lázeň v soukromí za paravánem,“ popisuje Brestovanský. „Pomocí tajných otočných dveří se z pivního muzea dostanete do temné komnaty a budete plnit různé úkoly, abyste se dostali ven. Jeden z klíčů bude skrytý pod cihlou s atypickým označením,“ líčí. Výstava v podzemí připomene mnichy z Hradiště a další tajemná místa v kraji. „Ve sklepích jsme odkryli podzemní chodbu. Podle pověstí měla vést několik kilometrů až k Jizeře, ale sondy ukázaly, že je dlouhá jen 10 a půl metru, takže ústila na zahradě. Jaký měla účel, ale nevíme.“

 
Zámek se vrátil do podoby z přelomu 17. a 18. století za vlády Valdštejnů. Jediným moderním prvkem je prosklený výtah s rezavějícími plechy na čele budovy. „Názory na to se různí, například architekt Vávra je nadšený. Já už méně,“ přiznává archeolog. „Fakt je, že výtah tu být musel, a pokud by vedl vnitřkem, protestovali by památkáři, a navíc by ubral spoustu plochy pro expozice.“

Oprava zámku stála 60 milionů korun, 30 z nich přispěly Norské fondy. Proto také jedna z expozic je věnovaná Islandu. V další etapě chtějí majitelé v podkroví zřídit ubytování a v přízemí restauraci. V areálu vznikne i minipivovar.

Napište nám