Dostupné pouze v češtině.
16. 11. 2016; ČTK: Zámek Svijany na Liberecku představí návštěvníkům nově zrestaurovaný barokní oltář s deskovou malbou ve velké kapli. Památka bude mimořádně pro turisty otevřená od 17. do 20. listopadu. Velká kaple sv. Jana a Pavla, která vznikla z rytířského sálu, patří podle památkářů k tomu nejcennějšímu, co se na zámku zachovalo. Restaurátoři místnosti vrátili podobu, již měla v 17. století v době, kdy svijanský zámek vlastnil Jáchym Ondřej Šlik.
Větší část kaple už prošla obnovou. Oprav se dočkaly podlahy, restaurátoři zachránili i pozdně renesanční malby, které se při rekonstrukci zámku našly na stěnách. Práce na samotném oltáři a deskovém obrazu trvaly zhruba čtyři měsíce a stály 850.0000 korun, na obnovu památky přispěl 300.000 korun Liberecký kraj.
Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako nedaleký pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum v jeho okolí ukázal, že osídlení tam bylo už před 3000 lety. Zámek často měnil majitele, mezi jeho vlastníky byli i Valdštejnové a Rohanové. Po bitvě na Bílé hoře zámek už nesloužil jako šlechtické sídlo, byl jen správní budovou. Objekt postupně chátral, nejvíc dostal zabrat za socialismu, kdy prošel necitlivou přestavbou a léta sloužil jako ubytovna. Zachránil ho Pivovar Svijany, který zchátralou památku před třemi lety koupil a nechal zrekonstruovat.
Rekonstrukce památky zatím stála 60 milionů korun, polovinu zaplatily norské fondy. V plánu je ještě hotelové ubytování a také restaurace nebo školní minipivovar. Zámek se návštěvníkům otevřel letos v červnu. Tamní expozice představuje unikátní archeologické nálezy z blízkého okolí, ale i zajímavosti odhalené při opravě zámku. K těm patří třeba více než 3000 let stará bronzová jehlice, středověká pec na chleba nebo tajná chodba. Nejcennějším exponátem je zřejmě bronzový poklad takzvaných svijanských labutěk. Jde o kultovní předměty z bronzu z 9. a 10. století.