Dostupné pouze v češtině.
22. 3. 2016; IDNES.cz:
Do barokní podoby se po desítkách let chátrání vrátil zámek ve Svijanech na Liberecku. Lešení ze stěn zmizelo a stavbaři se po roční kompletní opravě odstěhovali. Místo nich nastoupí muzejníci, kteří tu začnou pořádat expozice.
„Umístíme sem unikátní kolekce vykopávek z doby bronzové, které jsme před deseti lety objevili při průzkumu v Příšovicích u Turnova. Našli jsme tam největší pohřebiště v Čechách se sedmi stovkami nádob. Dramaturgii i podobu výstavy už máme hotovou. Pomáhal nám s ní známý architekt David Vávra,“ říká liberecký archeolog Petr Brestovanský. Instalace potrvá dva měsíce a zabere pět místností prvního patra zámku.
Lidé tu najdou sakrální krajinu z doby bronzové, hroby staré tři tisíce let, rekonstruované krematorium a celý pohřební rituál, model vesnice i projekci, ve které se přenesou do doby prvního osídlení v krajině kolem Svijan. V přízemí se podívají do starého pivovaru, jehož součástí budou i kádě na pivní lázeň. Výstava v podzemí je zavede na tajemná místa v Libereckém kraji a ti nejodvážnější se mohou vydat tajnými dveřmi do zšeřelého sklepení a vydat se po stopách historie zámku a šlechtických rodů, kteří jej vlastnili. „Připravili jsme pro ně speciální únikovou hru, kde budou plnit různé úkoly a pomocí nich se dostanou z podzemí ven,“ poznamenal Brestovanský. Zámek patří pivovaru. Zdevastovaný zámek koupil v roce 2013 Pivovar Svijany a rozhodl se památku zachránit. Oprava měla přijít původně na padesát milionů korun, z toho třicet přislíbily Norské fondy. Náklady ale vzrostly o deset milionů, protože stavební práce v kapli odkryly vzácné renesanční malby, které se majitel rozhodl také zrestaurovat.
Zámek pro lidi otevře už 25. června. Návštěvníci budou mít k dispozici i informační centrum s dětským koutkem v bývalé staré škole naproti zámku a zahradu, která je interaktivní částí archeologické výstavy. „Děti si tu například mohou vykopat kostru vepře ze 14. století, kdy zdejší tehdy ještě tvrz sloužila jako hospodářské zázemí pro mnichy z nedalekého kláštera v Mnichově Hradišti. Ti tu chovali prasata a od nich dostalo místo svůj název – Sviňany, později Svijany,“ vysvětlil Brestovanský.