Dostupné pouze v češtině.
12. 7. 2015; Denik.cz:
Výstava Život a smrt v pravěku v Severočeském muzeu v Liberci představuje unikátní archeologické nálezy z Příšovic, které v posledním desetiletí místní archeologové pod vedením Petra Brestovanského objevili.
„Výzkumnému týmu se při záchranných výzkumech v Libereckém kraji podařilo objevit a zdokumentovat celou řadu unikátních nalezišť. Z nich jsme vybrali pro návštěvníky výstavy dvě skutečné perly z Příšovic, které byly vyhlášeny pro svoji výjimečnost kulturními památkami,“ řekl ředitel muzea Jiří Křížek.
Nález prvního unikátu je datován k roku 2005, kdy bylo v Příšovicích, v poloze na Cecilce, objeveno jedno z nejzachovalejších a největších pohřebišť v České republice z pozdní doby bronzové. Jeho stáří se odhaduje na bezmála 3000 let. „Pohřebiště nám dává představu o pohřebních rituálech té doby díky nálezu jedinečného žároviště na spalování mrtvých. Z části této nekropole bylo zachráněno a rekonstruováno více jak půl tisíce pohřebních nádob z devadesáti žárových hrobů,“ říká archeolog Petr Brestovanský a dodává: „Druhým unikátem je nález z roku 2007, kdy byla objevena u dálnice, opět na katastru Příšovic, největší vesnice raných zemědělců z mladšího neolitu. Sedmnáct dlouhých domů a přes dvacet dílenských okrsků na výrobu štípané a broušené industrie dělají z této lokality největší prehistorické výrobní a sídelní centrum v období vypíchané keramiky ve střední Evropě. Jeho stáří je 6700 let!“ Objevení vzácného naleziště přitom probíhalo docela nestandardně. První dva objekty odhalila těžká technika stavební firmy, která v lokalitě pracovala. Menší sídelní jámy, ke kterým se později archeologové dostali, obsahovaly materiál z mladšího neolitu. Podle Brestovanského se jednalo hlavně o fragmenty keramiky s charakteristickým vpichem. Tato keramika vystřídala v Čechách keramiku lineární někdy v období druhé poloviny 5. tisíciletí př. n. l.
Život a smrt
v pravěku
Jádrem výstavy představované veřejnosti je část rekonstruovaných originálních nálezů a prezentace průběhu samotného archeologického výzkumu na velkoformátových fotografiích. Expozice by se po skončení výstavy mohla z části přesunout do Svijanského zámku, který koupil stejnojmenný pivovar.
Majitel chce ze zchátralého objektu udělat společenské a kulturní centrum Svijan. Od jara probíhá na zámku první část rekonstrukce. Kulturní památka by pak měla být zpřístupněna veřejnosti v polovině příštího roku. Od počátku zde bude k vidění trvalá expozice archeologických nálezů z doby bronzové, které pocházejí z okolí obce.