Historie zámku

Zámek i pivovar k sobě odedávna patřily…


V roce 1345 zakládají cisterciánčtí mniši z kláštera Hradiště hospodářský dvůr, na kterém se v 16. století vaří pivo. Rok 1564 bývá spojován s první zmínkou o vaření piva v pivovaru ve Svijanech. Vaření piva a zakládání hospod zvyšovalo finanční výnosy panství. V roce 1567 dojde k dělení majetku mezi Vartemberkovými syny a o objektu se poprvé mluví jako o svijanském sídle. V témže roce započíná stavba zámku ve Svijanech, která je dokončená za 11 let v roce 1578.

Po smrti majitele panství Jaroslava z Vartemberka získává Svijany i s pivovarem Jáchym Ondřej Šlik. Ten ve 20. letech 17. století nechá vyzdobit rytířský sál v západním křídle nádhernými renesančními malbami, které byly v minulosti překryty jednoduchým nátěrem, a zcela se na ně zapomnělo. Znovuobjeveny byly až při současné rekonstrukci. Původní šlikovská výmalba je dnes zrestaurována včetně malovaných erbů rodů. Ve východním poli je objeven znak matky Jáchyma Ondřeje Šlika Anny ze Sunecku. Směrem k západu následují znaky jeho manželek, Anny z Kolowrat, Anny ze Smiřic a Voršily z Oppersdorfu. V prvním poli byl původně znak Jáchyma Ondřeje Šlika, který je odstraněn při přestavbě rytířského sálu na kapli sv. Jana a Pavla v roce 1768. Jáchym Ondřej Šlik je jako první z 27 pánů popraven roku 1621 na Staroměstkém náměstí a posmrtně mu je ještě useknuta ruka. Teprve až po roce jsou tyto ostatky pohřbeny.

 Po jeho smrti v roce 1623 získá panství Albrecht z Valdštejna. Valdštejnové jsou zdatní obchodníci a za nich se i pivovaru dařilo. Zámek je přestavěn a stavebně upraven a rozšířen byl i sousední pivovar. Hospodaří tu až do roku 1820. V tomto roce kupuje svijanské panství i se zámkem a pivovarem kníže Karel Alain ze šlechtického rodu Rohanů. Za Rohanů je zámek včleněn k sychrovskému panství a slouží jako sídlo vrchnostenského úřadu a k ubytování úředníků.

 

Poprvé se osudy pivovaru a Zámku rozcházejí…

 

Roku 1892 si sládek Antonín Kratochvíle pronajímá od Rohanů pivovar a roku 1909 si ho dokonce od Alaina Rohana kupuje. Rodinná dynastie Kratochvílů působila ve svijanském pivovaru až do roku 1939, kdy náročné investice a důsledky hospodářské krize vedou Antonína Kratochvíle mladšího k dražbě pivovaru a v té ho opět získává kníže Alain Rohan.

Po roce 1945 byl zámek i pivovar Rohanům zkonfiskován a později znárodněn. Zámecké prostory jsou brzy necitlivě přestavěny na zaměstnanecké byty zdejšího pivovaru. Od té doby zámek postupně chátrá. V roce 1990 vzniká státní podnik Pivovary Vratislavice nad Nisou, jehož součástí je i celý areál. V roce 1997 se stává součástí a. s. Pražské pivovary. Svijanský pivovar se dostává do odbytové krize a hrozí jeho uzavření.

Změna pro pivovar rovnající se téměř zázraku přichází v roce 1998, kdy vzniká společnost Pivovar Svijany, s. r. o., která se stává novým vlastníkem. Díky usilovné práci a víře v tradiční způsob vaření piva se pivovaru začíná blýskat na lepší časy. Velkou zásluhu na tom má bývalý sládek a později ředitel František Horák. Ve Svijanech se pivo stále vaří dvourmutově, zlatý mok tu kvasí v otevřených kádích na spilkách a pomalu zraje v ležáckých sklepích při nízkých teplotách. Pivovar se řadí mezi významné zaměstnavatele v regionu, stále zde platí, že nejlepší pivovarskou práci odvádějí lidé.

                                                                                          

Pivovar zachraňuje zámek v pravý čas a vrací mu život…

 

V roce 2013 Pivovar Svijany získává chátrající zámek a rozhodne se jej zachránit, což se mu za přispění grantu z EHP a Norských fondů povedlo. V průběhu rekonstrukce a archeologického průzkumu byly objeveny vzácné nálezy jako 3 000 let stará bronzová jehlice nebo tajná chodba v podzemí zámku. V současnosti je Zámek Svijany přístupný veřejnosti, která si zde může prohlédnout expozici archeologie, o historii zámku a okolí, o historii pivovarnictví a lazebnictví, podzemí, starou a novou zámeckou kapli a další.   

                                                                                                                                                                                                                     

 

Napište nám